Web Tasarımında Site Aramasını Vurgulamak

Web Tasarımında Site Aramasını Vurgulamak

Bir web sitesinin kendi arama motoru, müşterilerin ürünleri bulmasına, satın alma yapmasına ve olumlu bir alışveriş deneyimi yaşamasına yardımcı olmak için esastır.

Brezilya'daki bir e-ticaret konferansında konuşan bir site arama sağlayıcısı olan SLI Systems'ın küresel satış ve iş geliştirme başkan yardımcısı Ed Huffman, hedef kitlesine site ziyaretçilerinin yüzde 43'ünün gezinmek ve ürünleri bulmak için aramayı kullandığını söyledi. Ayrıca, bir site arama danışmanlık firması olan FindWise'dan Mahmood Ahmad, site aramasını kullanan ziyaretçi sayısının gerçekten yüzde 50 civarında olduğunu tahmin ediyor.

Eğer %43 veya %50 hatta %25 bile olsa online satış yapan sitelerin ziyaretçileri ürünleri bulmak için aramayı kullanıyorsa şurası kesindir ki site içi arama motoru satışlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hem aramayı teşvik edecek hem de harika arama sonuçları sunacak bir e-ticaret sitesi tasarlamak, satıcıların daha fazla satış yapmasına yardımcı olabilir. Aslında Huffman, site aramasını kullanan müşterilerin, arama yapmayan emsallerine göre daha yüksek oranda dönüşüm sağlayabileceğini de kaydetti.

Peki, ne tür tasarım seçenekleri bir çevrimiçi perakende sitesini daha arama merkezli hale getirir? İşte dört öneri.

Arama Kutularını Daha Büyük ve Okunabilir Yapın

Kullanılabilirlik gurusu Jacob Nielsen, web kullanılabilirlik blogu Alertbox'ta bir keresinde "arama, kullanıcının karmaşık web sitelerinde ustalaşmak için yaşam çizgisidir" demişti. Arama, site sörfçülerini kötü bir alışveriş deneyiminden kurtarmayı amaçlayan bir yaşam çizgisi olsaydı, çevrimiçi perakendeciler arama kutularını gizlemek yerine onları her sayfa düzeninin önemli bir parçası haline getirmek akıllıca olurdu.

Belki de dünyanın en tanınmış çevrimiçi tüccarı olan Amazon, arama kutusunu her sayfanın üst kısmına ekleyerek görünürlüğü en üst düzeye çıkaracak şekilde konumlandırıyor. Benzer şekilde, Barnes & Noble, sayfasının üst kısmında büyük, açıkça tanımlanmış bir arama kutusuna sahiptir. Arama alanlarını geniş ve okunaklı hale getiren üçüncü bir örnek, özel tişörtlerin perakendecisi Cafe Press'te bulunabilir.

Arama Terimleri Önerin

SLI'den Hoffman, site arama kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin arama önerilerinden yararlandığını söyledi. Bu kullanıcıların bir satın alma gerçekleştirme olasılığı iki kat daha fazladır ve ayrıca Hoffman'a göre, daha fazla satın alma olasılığı yüksektir ve ortalama sipariş değerini yaklaşık yüzde 17 oranında artırır.

İyi arama önerileri, aranan terimle aynı doğrultuda, gerçek arama alanının altında görünmelidir. Bir plan, okunabilir yazı tipi kullanmayı ve kullanıcının yazdıkları ile arama önerileri arasında net bir ayrım yapmayı düşünün.

Arama önerileri, bir kelimeyi eşleştirmeye çalışmakla sınırlı olmak zorunda değildir. Örneğin Apple, arama alanı ipuçlarında hem kelime önerileri hem de ürün önerileri sunuyor.

Arama Sonuçlarına Yönler Ekleyin

Hiçbir arama motoru bir zihin okuyucu değildir, bu nedenle bir kullanıcıya ilk denemede her arama sorgusuna mükemmel bir yanıt vermek mümkün olmayabilir. Müşteriyi daha iyi bir arama sorgusu oluşturmaya zorlamak yerine, arama sonuçlarını ürün özelliklerine veya niteliklerine odaklanan yönlerle filtrelenebilir hale getirin. Örnek olarak, bir erkek tişörtü araması, kullanıcının sonuç kümesini daraltmasına yardımcı olarak, renk veya beden için özellikler içerebilir. Aynı şekilde, guguklu saatler için yapılan bir arama, fiyat veya üretici için yönler içerebilir.

Mümkün olduğunda, yönlerin ve filtrelerin hızlı tepki vermesini sağlayın, arama sonuçlarını olabildiğince sorunsuz bir şekilde güncelleyin.

İncelemelerden, Sosyal Medyadan Sonuçları Dahil Edin

Sosyal medya ve ürün incelemeleri, güven oluşturmanın, müşterilerle etkileşim kurmanın ve umarım daha fazla satış yapmanın iki güçlü yoludur. Çevrimiçi satıcılar, bu medyadaki içeriği arama sonuçları sayfalarına ve hatta arama yönlerine dahil etmeyi düşünmelidir. Örneğin, FTD, kullanıcıların arama sonuçlarını Facebook Beğenilerine göre sıralamalarına olanak tanır.

Doğrudan YouTube, Facebook veya Pinterest'ten alınan sonuçlar da doğrudan sonuçlara dahil edilebilir.

Arama, çevrimiçi tüccarlar için güçlü bir dönüştürme aracıdır ve aramayı kolaylaştırmak için bir site tasarlamak daha fazla kâr sağlayabilir.