Web Tasarımcılar İçin Tasarım Teorisi

Web Tasarımcılar İçin Tasarım Teorisi

Anlamlı bir konsept geliştirmek, herhangi bir tasarım projesinde çok önemli bir adımdır. Ancak bu, çok az insanın anlamak ve takdir etmek için gerçekten zaman ayırdığı bir beceridir.

Web Tasarımda Konsept Geliştirmek Neden Önemli?

Ayrıntılara girmeden önce herhangi bir tasarıma kapsayıcı kabuk tasarımı ile başlama ihtiyacını belirledik, bu bölümde bir kabuk tasarımı bulma metodolojisini tartışacağız. Herhangi bir şey içeren şeklin arkasında bir konsept olmalıdır. Ancak ne yazık ki, pek çok tasarımcı sadece bir güzel görünen şekle odaklanır onun da arkasında bir konsept yoktur. Veya daha kötüsü orijinal bir tasarımın projeye nasıl gerçek bir anlam getirebileceğini bir an bile düşünmeden, önceden var olan çerçevelere dayalı olarak bütün bir web sitesi tasarlarlar.

Bu aşamada, yaratıcı gereksinim toplama metodolojisini izlediyseniz, tasarımınızın hangi kap şekline veya stiline uyacağını oluşturmak ve üzerinde çalışmak için yeterli girdiye sahip olmalısınız.

Referans Görsel Kütüphanesi Oluşturarak İşe Başlayın

Bir fikir bulmanın en basit ve en kolay yolu, iş vereninizden size bir anahtar kelime vermesini istemektir. Bu anahtar kelimenin insanların onun sitesi hakkında nasıl hissetmesini istediğini tanımlaması gerekir. Enerjik, taze, genç, sağlam... vb. Basitçe bu anahtar kelimeleri bir resim arama motoruna ( Google, bring vs. ) girin. Bu resimlerden hoşunuza gideni seçin ve sonuç olarak kendinizi bu fikir etrafında bir beyin fırtınası yaparken bulacaksınız.

Tasarım Süreci Beyin Fırtınası ile Başlar.

Herhangi bir beyin fırtınası alıştırmasında olduğu gibi, hiçbir fikri göz ardı etmeyin... Ne kadar tuhaf olsalar da. Bir tasarımın tonunu düşürmek, onu renklendirmeye çalışmaktan her zaman daha kolaydır… Fikir kütüphanenizin önünde oturun, bir kalem ve kağıt alın, kütüphanenize bakarken aklınıza gelen fikirlerin taslağını çizmeye başlayın. Taslak çizmek çok yardımcıdır çünkü fikirler aklınızda belirdiği anda kolayca kağıda dökülebilir.

Örneğin işvereniniz size “taze” anahtar kelimesini verdi. Basitçe Google görsellerde taze anahtar kelimesini aratın ve çıkan görselleri kontrol edin. Basitçe işvereninizin sizden taze bir tasarım istediğini biliyorsunuz ve arama motorunda çıkan görsellerden şunları anladınız.

  • Çoğunlukla organik ve kavisli şekiller kullanmalıyım.
  • Açık taze renk şemalarını tercih etmeliyim.
  • “Kristal” stil ve yarı şeffaf bileşenlerin kullanımı.
  • Bolca beyaz alana sahip olmalıyım , aşırı kalabalık bileşenlerden kaçınmalıyım.

Bu alıştırmayı genellikle 2 veya 3 diğer tasarımcıyla birlikte yapmayı tercih ederim çünkü farklı fikirleri birbirinden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Genellikle her birine ayrı ayrı görsel aramalarını söylerim ve 15 ,20 dakika izin veririm. Daha sonra bir araya geliriz ve bir birimize hangi görselde ne gördüğümüzü söyleriz. Diğer insanların sizden ne kadar farklı şeyler görebildiklerine şaşırırsınız. Ve bu şekilde tamamen yeni fikirlere yelken açarsınız.

Tasarım sürecinin bu evresinde konuşmak çok önemlidir. Taze kelimesi farklı insanlarda farklı etkiler yaratır, bu nedenle, kesin ilham kaynağı olmak için yalnızca görüntü sonuçlarının ilk arayışına veya kendi yorumunuza güvenmeyin.

Fikirleri Kopyalamayın, Onları Çalın.

Bir fikri kopyalamak sizi iyi bir tasarımcı yapabilir ancak bir fikri veya konsepti çalmak ve onu akıllıca kullanmak sizi harika bir tasarımcı yapacaktır. Bir fikri çalmak oldukça zordur ( onu kopyalamaktan çok daha zordur. ) Konsepti gerçekten çok iyi anlamalısınız ki onu bulunduğu yerden kaldırıp kendi web tasarımınıza taşıyabilesiniz.

Piramitleri Çalmak

Yakın zamandaki bir projede, mısırlı bir turizm portalı web sitesiyle uğraşan bir takımla birlikte çalışıyordum. Çoğu insanın tercih edeceği, doğrudan doğruya “Pyramids, Karnak, Pharaonic” tarzı bir site istemiyorlardı... Modern bir şey istiyorlardı, ama yine de kullanıcılar web sitelerini ziyaret ettiklerinde “bu site Mısırlı bir site” desinler istiyorlardı.

Şimdi müşteri, doğrudan hiyeroglifleri veya eski Mısır tapınaklarının resimlerini ve bunun gibi şeyleri gösteren klişe tasarımlar istemiyordu, ancak görüntülere bakarak eğimli duvarlar ve antik duvarlar gibi bazı unsurları kullanabileceğimiz fikri üzerine inşa etmeye başladık. Mısır portalları ve sitenin Mısır'a açılan bir portal olmasıyla nasıl bir ilişkisi olacak.

Problem şuydu mısıra özgü tek stil firavun tarzı stillerdi. Eğer biz Arabistan sanatı üzerinden gitseydik bu Mısıra özgü bir stil olmayacaktı. Dalış ve plajlar göstersek bunlar da benzersiz olmayacaktı. Başka bir tarzla gidersek, Mısır'a özgü olmayacaktı ve bu kesin bir gereklilikti.

Aynı zamanda belirgin Mısırlı görselleri ve hiyeroglifler kullanmamız bize söylenmişti çünkü işverenimiz her çeşit Mısır turizmini kapsamamızı istiyordu, sadece tapınaklar ve piramitler değil. Emin olun yapımı oldukça zor bir web tasarım projesiydi.

Sadece duvarları tanımlamak için eğimli çizgiler kullanarak Karnak tapınağındaki giriş “portal” direklerinin bir kısmını aldık, ortadaki alan Mısır'dan farklı görüntüleri canlandırmak için kullanıldı ve soldaki alanı logo ve navigasyon için kullandık. içerik için tüm sağ alan kullanıldı.

Oldukça basit bir konseptti , ancak yine de tüm gereksinimleri karşılıyordu. Basit bir “Mısır” arama sorgusundan çıkan fotoğraf ve görselleri izlemeseydik böyle bir fikir aklımıza gelmezdi. Karnak tapınağı ve Mısır Piramitlerinin arkasındaki fikri çalmayı başardık ve bunu kendi web tasarımımıza entegre edebildik.

İyi Tasarımlar Kendi Adlarına Konuşurlar

Bazı insanlar web sitesine baktıklarında bu web tasarımın yeterince anlaşılır olmadığını söylediler, ve garip göründüğünden bahsettiler. Ancak konsept web sitesine ilk bakıldığında anlaşılır olmak zorunda değildir. Bu durum logolara bakıldığında kolayca anlaşılabilir , Mercedes logosuna bakalım.

İlk bakışta , pek çok insan için, sadece 3 köşeli bir yıldız. Ancak, bu konseptin arkasındaki fikir toprak, deniz, ve havanın egemenliğini temsil etmektedir. Yukarı bakan yıldız ucu havayı temsil eder, yere bakan diğer iki uç kara ve denizi temsil ederler.

Şirket dışındaki çok insan bunu bilebilir ama konunun özü bu değildir. İyi bir konsept kendini anlatır hatta insanların çoğu ilk bakışta bunu bilmeseler bile. Altındaki kasıtlı şekiller ve fikirler her zaman kendi hayatlarına sahip olacaklardır. Konseptsiz fikirler bu tarz bir hayata sahip değillerdir. Orada sadece dururlar.

Bir Konsept İçin İlham Kaynağı Bulmak

Başka bir ilham kaynağı denemek ve ekrandan uzak durmaktır. Birçok tasarımcı, günlük en iyi tasarımları içeren tasarım ilham sitelerini ziyaret etme eğilimindedir. Bu eğilim gereksinimleri toplamada ve bileşenlerin detaylarını oluşturmada iyi olsa da muhtemelen kendi konseptinizi oluşturmada çok da yardımcı olmayacaktır.

Genellikle diğer ilham kaynaklarına bakmak iyi sonuç verir, örneğin afişler, dergiler, posterler, tv reklamları eğer zamanınız varsa iyi birer ilham kaynağıdır. Özellikle web tasarımını yöneten kurallar basılı tasarımdan veya TV Reklamlarından büyük ölçüde farklı olduğu için, bu bileşenler size benzersiz fikirler verebilir ve kendi web tasarımınız için eşi benzeri olmayan fikirler bulabilirsiniz.