Web Tasarımcılar İçin Renk Teorisine Giriş

Web Tasarımcılar İçin Renk Teorisine Giriş

Bugün web tasarımda renklerin önemini ve nasıl iyi bir renk şeması seçilir onu öğreneceğiz.

Bu Makale Kimler İçin Yazıldı

Bu makale tasarım prensiplerini yeni öğrenmeye başlamış insanlar için yazıldı. Renklerin web tasarımına nasıl uygulanacağını anlatan kapsamlı bir kurs olarak hedeflenmemektedir. Daha ziyade, bir web tasarım projesi bağlamında renk teorisine yaklaşmalarına yardımcı olacak pratik tavsiye arayanlar için bir genel bakış.

Bu makaleyi yazıyorum çünkü ben her zaman bir web tasarım projesine renk şeması seçerken zor anlar yaşamışımdır. Muhtemelen bir tasarımcı olarak karşılaştığım en zor problem budur. Ancak, Renk Teorisinin temellerini ve web'de bulunan bazı mükemmel araçları öğrenerek, tasarımlarımı güçlendirebildim ve bu zayıflığı hesaba katabildim.

Renk Teorisi Nedir?

Renk teorisi aslında birden çok düşünceyi kapsar, ancak en temel düzeyde, bir tasarımdaki renklerin tamamlayıcılık, kontrast ve canlılık yoluyla etkileşimidir. Bu tanımlamanın ilk kısmı oldukça basitken son üç terim temel renk teorisini tanımlar.

Tamamlayıcılık ( Complementation )

Tamamlayıcılık bir rengin diğer renkler ile arasındaki ilişkiyi bizim gördüğümüz şekliyle ifade edilmesidir. Bir renk, renk spektrumunun diğer ucunu işgal ettiğinde gözün içinde barınabileceği mutlu bir ortam oluşturarak insanları bir tasarımı görsel olarak çekici bulmaya yönlendirirler. Renk tayfının belirli bir alanına uyum sağlamak için zorlamak yerine, göze bir denge sağlanır. Tamamlayıcılık kavramının iki genel kullanım şekli vardır: Triadic ve Compound renk şemaları, bunlar makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışıyor olacağız.

Kontrast

Kontrast, göz yorgunluğunu azaltır ve bir sayfadaki öğeleri net bir şekilde bölerek kullanıcının dikkatini odaklar. Kontrastın en belirgin örneği arka plan renklerinin ve yazı renklerinin efektif bir seçiminde görebiliriz.

Eğer şüphede kaldıysanız, en iyi yöntem arka plan rengi olarak açık bir renk ve metin rengi olarak koyu bir renk seçebilirsiniz. Bu, bir web tasarımının kullanılabilirliği için renk teorisinin çok önemli olduğu bir alandır; Çoğu projede, büyük metin alanları gerçekten yaratıcı olmaya çalışılacak bir yer değildir - bu yüzden onu basit ve okunaklı tutun.

Kontrast okunabilir metinler oluşturmak için kullanılabileceği gibi, kullanıcının dikkatini web sitesinde başka bir yöne çekmek içinde kullanılabilir. Bir kitabın içindeki cümlelerin altını çizmek gibi düşünün; dikkatinizi sayfa içinde spesifik bir bölgeye çekmek istediğinizde, bu alanı geri kalan içerikten farklı bir renk yaparsınız. Aynı mantık web tasarım içinde uygulanabilir; çeşitli kontrastlanmış renklerin kullanıcımı , kullanıcının dikkatini web sitesinde belli bir bölgeye çekmek için kullanılabilir

Eğer web sitesiniz genel olarak karanlık renklerden oluşuyorsa, ana içeriğinizin açık renklerden oluşturulmasına özen gösterin.

Canlılık ( Vibrancy )

Aptalca görünmemek için, ancak canlılık tasarımınızın duygusunu belirler. Işığı daha yüksek renkler web tasarımınızın bir sonucu olarak kullanıcıyı daha enerjik olmaya iter bu da bir ürün reklamını ön plana çıkarmak istediğinizde veya bir duyguyu tetiklemek istediğinizde oldukça efektif bir yoldur. Işığı az renkler kullanıcıyı rahatlatır ve başka şeylere dikkat çekebilmek için fırsat verir. CNN ve Ars Technica karşılaştırmasına bakmak harika bir örnek olacaktır.

CNN web sitesi katı bir kırmızı banner kullanmıştır. Bu, tasarımın canlılığı (ve web sitesinin ana renk şeması olan kırmızı, beyaz ve siyah arasındaki kontrast) tarafından uyarıldığı için kullanıcılarda yüksek duygulara yol açar.

Ars Technica daha karanlık bir renk şeması kullanarak kullanıcıyı rahatlatma ve dikkatini web sitesinin içeriğine çekme yolunu izlemiştir. Bunu yaparak sitenin ayrıntılı ve teknik yazılarının ön plana çıkarılması başarılmıştır. Ve daha da önemlisi, kullanıcının geleneksel olarak canlı renklere yanıt vermek için ayrılmış zihinsel enerjiyi makalenin içeriğini anlamak için aktarmasına izin verilir.

Efektif Renk Paleti Nasıl Seçilir?

İyi bir renk şeması için yaygın olarak kabul edilen 3 yapı şunlardır: üçlü, bileşik ve benzer

Üçlü ( Triadic ) Renk Paleti

Renk tayfının ayrı uçlarında 3 renkten oluşur. 3 ‘lü renk şeması oluşturmanın oldukça kolay bir yolu vardır.

  • Renk tekerleğini önünüze koyun ve temel renginizi seçin
  • Bu noktadan eşit bir üçgen çizin
  • Bu üçgenin uçları sizin üçlü renk şemanızı verir.

Eşkenar Üçgen kullanarak renklerin eşit canlılığa sahip olmasını ve birbirini doğru şekilde tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Bileşik Renk Paleti (Compound Color Scheme )

Bileşik renk şeması, bir dizi Tamamlayıcı Renk sağlamaya dayanır: renk tayfının zıt uçlarından iki renk seçilir. Bunu yaparak, tasarımcıya tasarımlarında daha fazla özgürlük sağlanırken, tamamlayıcı renklerin görsel çekiciliğinden de yararlanılır.

Benzer Renk Paleti (Analogous )

Benzer renk paleti spektrumun aynı bölgesinden seçilen renkler esasına dayanır. Genellikle renkler canlılıklarına ve birbirleriyle karşılaştırıldığında kontrastlarına göre farklılık gösterir.

Sadece Başlangıç…

Tarihte bulunduğumuz yerin güzelliği yüzyıllarca birikmiş bilimsel ve artistik renk teorisyeninin çalışmalarına ulaşabiliyor olmamızdadır. Renk teorisinin küçük ayrıntıları hakkında yazılmış ciltler dolusu kitap var. bu yüzden, konunun derinlerine inmek isteyenleri, daha derin kavramlardan bazılarını kullanmak için mevcut sayısız akademik kitaptan birini bulmaya teşvik edeceğim.

İşinizi Kolaylaştıracak Bazı Yollar

Sevindirici ki piyasada birkaç araç mevcut , bunlar doğru şekilde yapılandırıldığında renk seçimini oldukça kolaylaştıran araçlardır. Bundan da daha iyisi, bu araçlar renk teorisini anlamamıza daha da yardımcı olacaklardır. Rehberli bir ortamda deneyler yaparak, işler mükemmel gitmediğinde hayal kırıklığına uğramadan bu ilkeleri nasıl uygulayacağımızı öğrenebiliriz. Bu araçları, hoş renk kombinasyonları için belirlenmiş kurallardan hiç uzaklaşmanıza gerek kalmadan kendi yaratıcılığınızı keşfetmenize yardımcı olacak bir tür "renk teorisi güvenlik ağı" olarak düşünün.

Kuler

Adobe tarafından geliştirilmiş bir araçtır. Kuler renk paletleri oluşturmak için sezgisel bir yol sağlamaktadır. Paletteki her renk bireysel olarak modifiye edilebilmektedir veya birkaç basit klikleme ile ana renk olarak seçilebilmektedir. Paletler kayıt edilip yayınlanabilirler, web sitelerinde oldukça gelişmiş bir topluluk barındırmaktadırlar. Her rengin altında dışa aktarma kodları sağlanır (onaltılık dahil) Bununla birlikte, ara yüz zaman zaman hantal olabilir, belirli bir rengin canlılığını ayarlamak tüm paleti değiştirebilir (keşke diğer renklerin kaymasını önleyen bir "kilit" özelliği olsaydı). Sonuç olarak bu aracı renk konsepti hakkında biraz bilgi sahibi olanlara ve işler umdukları gibi her zaman pürüzsüz gitmeyince sabır gösterebilenlere öneririm.

Color Scheme Designer 3 ( Paletton )

Bu araç yeni başlayanlar, fazla sabrı olmayanlar veya teslim tarihi yaklaşanlar için çabucak favori aracım haline geldi. Color Scheme Designer, çok basit ve kontrollü bir seçici sağlayarak çok düşük bir giriş engeli sağlar ve renk ilkeleri seçimi çeşitli seçenekler sunar. Renklerin beraber neden iyi çalıştıkları hakkında kullanıcılara çok fazla bilgi vermez ama ( Kuler bu konuda daha başarılıdır ) başlangıç noktası olarak veya prototipin bitirilmesi anlamında sonuçları inanılmaz iyidir.

Sahip olduğu daha gelişmiş seçenekler oldukça kullanışlıdır. Tüm paletin doygunluğunu ve kontrastını ayarlama yeteneği, renk körü bindirmeleri ve örnek web sitesi ön izlemeleri gibi özellikler Kuler'in çok yakında uygulayacağını umduğum şeyler. Gene de renk teorisini öğrenmeye çalışanlar için bu aracın birincil araç olarak kullanılmasını uygun görmüyorum. Çünkü kullanıcı için çok fazla iş yapar ve her renk ilkesinin temellerini korurken sezgisel olarak deney yapmalarına izin vermez.

bu siteleri toplayıp analiz edeceğiz (çıktığında kaynak özetlerimiz için siteyi arayın). Evet internette harika renk paletleri bulabileceğiniz bir sürü ama bir sürü site var. Ve yakın gelecekte

Kapanış Açıklamaları ve Özet

çalışmazlar. Gene de , uygulandıklarında, görsel uyumları genellikle belirgin hale gelir. Bir tasarıma uygulamadan önce Kuler'de seçilen renkleri ayarlayarak kendime oldukça fazla hüsrana neden oldum, ancak renk düzeninin çekici olmayacak kadar değiştirildiğini fark ettim.

Teoriye güvenin! Renk teorisi tarafından belirlenmiş renkleri uygulayın, ve gerekli ufak tefek ayarlamaları yapın. Bunları yapmak size oldukça fazla zaman kazandıracaktır. Ve renkleri daha rafine, sanatsal ve hatta bilimsel yollarla görmeye başlayacağınız için tasarım becerilerinizi güçlendirin!

  • Spektrumun ters ucundaki renkleri seçmek gözler için görsel bir harmoni yaratacaktır
  • Web tasarımındaki elementler arasında yüksek kontrast sağlamak içeriği daha okunabilir yapacaktır ve kullanıcıyı yönlendirecektir.
  • Işığı yüksek renkler daha fazla mental enerji tüketeceklerdir.
  • Kuler ve Color Scheme Designer 3 gibi araçları kullanmaktan çekinmeyin bunlar sizin hayatınızı kolaylaştıracak ve öğrenme sürecinizdeki zorlukları daha kolay açmanızı sağlayacaklardır.