Web Tasarım Nedir ?

Web Tasarım Nedir ?

Web tasarım, internet üzerinde yayınlanan bir web sitesinin grafik arayüzünün tasarlanması ve yazılım kodlamasının yapılması anlamına gelir. Web tasarımın genel olarak kullanıldığı anlam yazılım kodlamasından daha çok grafik arayüzünün tasarlanmasıdır. Web tasarım eskiden daha çok masa üstü tarayıcılar için tasarlanan web siteleri anlamına gelirdi. Ancak 2010 ortalarından bu yana mobil ve tablet cihazların tarayıcıları için tasarlanan web siteleri anlamı daha çok önem kazanmıştır.

Web tasarımcı sitenin görünüşü, katmaları ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Örneğin burada görünüşten kasıt renkler, fontlar ve kullanılan görsellerdir. Katmanlar verinin nasıl yapılandırılacağını ve kategorize edileceğini belirler. İyi bir web tasarımı kullanımı kolay ( kullanıcı dostu ) , estetik açıdan iyi bir görünüme sahip , hedeflenen kitlenin ihtiyaçlarına uygun ve web sitesinin sahibi markanın özelliklerini ön plana çıkarabilen bir yapıda olmalıdır. Günümüzde çoğu web sitesi basitlik üzerine odaklanmıştır. Böylece gereksiz ve konu dışı olan bilgilerden site arındırılmış ve kullanıcının kafasını karıştırabilecek çeşitli fonksiyonlara gereksiz yere yer verilmemiş olmaktadır. Web tasarımcının temel çıkış noktası hedef kitlenin güvenini kazanmak ve kullanıcıyı kaybetmeye neden olabilecek pek çok noktayı siteden çıkartmak kritik öneme sahiptir.

Şuana kadar kendini kanıtlamış hem mobil hem masa üstünde çalışan iki genel kabul görmüş web tasarım yöntemi bulunmaktadır. Bunlar “adaptive” ve “responsive” tasarımlardır. Responsive tasarımda site içeriği ekran boyutuna göre dinamik olarak hareket eder. Adaptive tasarımda ise web sitesi içeriği sık kullanılan ekran boyutlarına uygun olarak hazırlanmış katmanlar üzerinde sabit bir yapıya sahiptir. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir katman oluşturabilmek kullanıcı güveni ve etkileşimi açısından oldukça önemlidir. Responsive tasarım bu konuda zorluklar barındırabileceğinden, web site tasarımcısı çalışmasının farklı cihazlarda nasıl görüntülenebileceği konusunda dikkati elden bırakmamalıdır. Web Tasarımcılar içerikten sorumlu oldukları sürece yeteneklerini geliştirmek zorundadırlar. Ancak o zaman bitmiş bir web tasarımının tüm kontrolünü ellerinde bulundurmanın keyfini sürebilirler.

Web Tasarımın Bileşenleri

Web tasarımı diğer tüm tasarım türleriyle aynı temel görsel öğelerin çoğunu kullanır.

Katmanlar : Grafikler , reklamlar ve metinler katmanlar aracılığı ile düzenlenir. Web dünyasında temel hedeflerden biri kullanıcın bir bakışta aradığı bilgiyi bulmasına yardımcı olmaktır. Buna, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumak dahildir.

Renkler : Renklerin seçimi web sitesinin kullanıcı kitlesine veya müşterinin tercihlerine göre değişebilir. Siyah beyaz bir web sitesinden tutun da çok renkli bir siteye kadar çeşitli seçenekler içinden bu seçim yapılabilir. Web uyumlu renkler kullanarak site sahibinin kişiliğini veya markayı doğru bir şekilde yansıtacak renkler kullanılmalıdır.

Grafikler : Grafikeler logo, fotoğraf ve ikonları içerebilirler. Bunların hepsi web tasarıma artı değer katan bileşenlerdir. Kullanıcı dostu bir site olabilmesi için bu bileşenlerin renkleri ve içerikleri üzerinde çalışarak düzgün bir şekilde yerleştirilmeleri gerekir. Web tasarımın çok kalabalık ve yavaş bir içeriğe sahip olmaması da gerekmektedir.

Fontlar : Fontların kullanımı web tasarıma artı değer katabilirler. Tarayıcıların çoğu “web uyumlu fontlar” olarak bilinen fontları desteklerler. Web tasarımcısı çoğunlukla çalışmasında bu font grubuna dahil olan fontlar arasından seçim yapar.

İçerik : İçerik ve tasarım birlikte çalışarak sitenin görsellikle ve metinler ile verdiği mesajı güçlendirirler. Yazılan metin her zaman konu ile ilgili ve kullanışlı bilgiler içeriyor olmalıdır. Kullanıcının kafasını karıştırmadan onlara istedikleri bilgileri verebiliyor olmalıdır. Böylece kullanıcıların sitede kalma süreleri artacaktır. İçerik aynı zamanda arama motorlarına göre optimize edilmiş olmalıdır. Doğru uzunluğa sahip ve anahtar kelimeleri içeren metinler her zaman arama motorlarında üst sıralara çıkmak için önem arzetmiştir.

Kullanıcı Dostu Bir Web Tasarım Yaratmak.

Bir web sitesini güzel ve görsel olarak ilgi çekici yapmaya yönelik temel web tasarım öğelerinin yanı sıra, bir web sitesi her zaman son kullanıcıyı da düşünmek zorundadır. Bir web tasarım aşağıdaki öğelere dikkat edilerek kullanıcı dostu bir hale getirilebilir.

Navigasyon : web tasarımda, Site mimarisi, menüler ve diğer navigasyon araçları son kullanıcının nasıl siteyi görüntülediği ve site içinde neleri aradığına dikkat edilerek oluşturulmalıdır. Burada amaç son kullanıcının site içerisinde kolay bir şekilde gezinmesini sağlamak ve istediği bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak olmalıdır.

Multimedya : web tasarımda konu ile alakalı video ve sesler, kullanıcıların bilgileri kavramasına, kolay ve hızlı bir şekilde site içeriğini anlamalarına yardımcı olabilir. Bu tip bileşenler son kullanıcıyı site üzerinde daha fazla vakit geçirmeye teşvik edeceklerdir.

Uyumluluk : Bir web sitesinin tasarımı çeşitli tarayıcılara ve işletim sistemlerine eşit derecede uyumlu olmalıdır.

Teknoloji : Teknolojideki gelişmeler tasarımcılara hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü vererek her zaman taze, dinamik ve profesyonel web tasarımına olanak tanır.

İnteraktif : Web tasarıma yorum kutuları ve fikir anketleri ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve katılımını artırın. E-mail formları ve bülten abonelikleri kullanarak kullanıcıyı ziyaretçiden müşteriye dönüştürün.