En Çok Yapılan Web Sitesi Tasarım Hataları

En Çok Yapılan Web Sitesi Tasarım Hataları

1. İçeriğin Mantıksal Bloklara Bölünmemesi

Mantıksal bloklar halinde gruplandırılmışsa, kullanıcıların bilgileri sindirmesi daha kolaydır. Paddingi 120-180px’e ayarlayın ve metin bloklarını renklendirilmiş arka planlarla birbirinden ayırın.

2. Bir Web Sayfasındaki Öğeler Arasındaki Eşit Olmayan Boşluklar

Mantıksal bloklar arasında eşit miktarda boşluk bırakılmalıdır. Aksi takdirde web sayfanız karmaşık gözükecektir ve kullanıcılar tüm bloklara eşit olarak konsantre olamayacaklardır.

3. Padding’in Az Kullanılması

Padding az kullanıldığı durumlarda kullanıcılar web sayfanızı mantıksal bloklara ayıramayacaklardır. Mantıksal parçaların birbirine karışmasını önlemek için bunları ayrı tutun ve aralarına geniş bir boşluk (en az 120 piksel) yerleştirin.

4. Resimler Üzerindeki Düşük Kontrastlı Yazılardan Kaçının

Metin ve onun arka planı arasında yeterli kontrast kullanılmalıdır. Metni belirgin hale getirmek için görüntünün üzerine kontrast oluşturan bir filtre yerleştirin. Siyah kullanımı popüler bir renktir ancak siz farklı renkleri karıştırıp kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de başlangıçtan itibaren zıt bir görüntü kullanmak ve metni fotoğrafın karanlık bir bölümünün üstüne yerleştirmektir.

5. Tek Bir Sayfada Çok Fazla Stil Kullanmak

Bir sayfada çok fazla tipografik ve tasarım stili, onu profesyonellikten uzak ve okunması zor bir hale sokacaktır. Bu durumdan kaçınmak için tek bir font ve doygunluk için iki seçenekle kendinizi sınırlayın örneğin, normal ve kalın.

6. Renk Bloğu Çok Dar

Dar sayfa öğelerini renkle vurgulamaktan kaçının. Bu gerçekten de kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Örneğin, Başlıklar boyutlarından ötürü hali hazırda güzel işaretlenmişlerdir. Eğer bir metin parçasını öne çıkarmak istiyorsanız bunu tüm bloğa arka plan rengi vererek yapın.

7. Dar Kolonlarda Uzun Metinler Kullanmak

Dar kolonlarda uzun metinler olduğu zamanlarda, kullanıcı için bunları okumak oldukça zordur çünkü gözüyle sürekle bir satırdan diğerine geçmek zorunda kalmaktadır. Ek olarak oldukça kötü bir görüntü sergilemektedir. Sütun sayısını azaltmak ve metin kopyasını kısaltmak en iyisidir, aksi takdirde kimse okumaz.

8. Çok Fazla Ortalanmış Metin

Eğer metinler kısa ise bunları ortalamak oldukça güzel çalışır, ancak metinler uzun olduğunda kullanıcılar açısından navigasyon zorlaşır. Aynı zamanda font büyüklüğünü 24 pikselden başlayarak büyütün.

9. Metinin Görüntünün Önemli Kısımlarının Üzerine Gelmesi

Bir görüntünün anlamlı kısımlarını veya küçük ayrıntılarını metinle kapatmaktan kaçının. Bunu Yaptığınızda hem görseli karartacak hem de yazıyı okunaksız hale getireceksiniz. Satırları ortalamak, metni sola hizalamak veya dikey olarak yerleştirmek gibi farklı konumlar deneyin

10. Görsel Hiyerarşinin Yanlış Kullanılması

Bilgi hiyerarşisinin bir sayfada net olarak görülebilmesi için kapaktaki başlığın diğer başlıklardan daha büyük veya özellikle başlık uzun ise en az aynı boyutta olması gereklidir. Aynı ilke, mantıksal bir blok içindeki görsel hiyerarşi için de geçerlidir. Başlık sayfadaki en büyük element olmalıdır. Daha küçük boyutta alt başlıklar bunu takip edebilir. Takip eden özellik başlıkları, başlıktan belirgin şekilde daha küçük ve aynı ağırlıkta olmalıdır. Özellik açıklamaları için en küçük yazı tipleri kullanılmalıdır. Bu durum site ziyaretçisinin önemli ve daha az önemli içerikleri bir birinden ayırt etmesine olanak sağlayacaktır.

11. Bir Mantıksal Küme İkiye Bölünür

Bir metni izleyen tam ekran bir resim veya galeri, ayrı, bağımsız bir bloğa benzer. Eğer bu galerinin etrafına padding eklerseniz aynı arka planı paylaşmaları nedeniyle metin ve galeri bir bütünmüş gibi görünecektir.

12. Başlık çok uzun ve kalın

Büyük fontlar kısa başlıklar için idealdir. Ancak başlık uzunsa daha küçük fontlar kullanın. Böylece hem okuması daha kolay olacaktır hem de sayfadaki diğer elementlere daha fazla yer açılacaktır.

13. Butonlarda Kenarlık Stilinin Yanlış Kullanımı

Eğer bir buton transparan ise kenarlık kullanmak gereklidir. Ancak renkli butonlarda kenarlık stili kullanmak çok gereksizdir. Bu sadece başka bir anlamsız, sayfayı boğan bir tasarım hatasıdır ve okunabilirliği de düşürür.

14. Çok Fazla Renk Kullanmak

Bir web sayfasında çok fazla renk kullanmak kafa karıştırıcıdır, ve sayfadaki hangi bileşenin anlamlı olması gerektiği konusunda belirsizlik yaratır. Bir veya iki renk kullanmak yeterlidir.

15. Aşırı Yüklenmiş Menu

İnsanlar problemlerine çözüm bulabilmek için web sitelerini ziyaret ederler. Onlara yardım edin! Menüyü onları yönlendirmek için ve aradıklarını çabuk ve kolayca bulabilmelerini sağlamak için kullanın. Onları aşırı bilgi ile aşırı yüklemeyin. Beş ila yedi arasında menü elementi kullanmak yeterlidir.