En Çok Kullanılan Web Tasarım Dilleri

En Çok Kullanılan Web Tasarım Dilleri

Teknoloji konusunda bilgili olmayan kişiler için bir web tasarımcısı veya geliştiricisi ile çalışmak zor olabilir. Genelde CSS, HTML, javascript veya pahalı olan veya olmayan bedava web tasarım arayüz araçları gibi şeylerden bahsederler, bunlar bir iş sahibi olarak size çok az anlam ifade edebilirler.

Bu cümleler web tasarımcının web sitesi geliştirmek için kullandığı diller ve araçlardır. Birçok iş sahibi web tasarım terimlerini anlamak zorunda değildir. Ancak web tasarımın temelleri hakkında bilgi sahibi olmak web sitenizin ara yüzünü değiştirmek veya yeni bir web sitesi yaptırmak istediğinizde tasarımcı ile konuşurken size yardımcı olacaktır.

Temellerini Anlamak Neden Önemli?

Web sitenizin işletmenizin ve pazarlama stratejilerinizin çok önemli bir bileşeni olduğunu bilmek için nasıl kod yazılacağını bilmenize gerek yok. Bazı basit şeyleri anlayarak tasarımcınız ile sizin aranızda daha güzel bir anlaşma olacağına inanıyoruz. Ve kendinizi ve isteklerinizi daha iyi anlatabilirsiniz.

Bir tasarımcıya basitçe istediğinizi söyleyebileceğinize inanabilirsiniz ve puf - sihir gibi – olur. Bazen durum böyledir, ancak işler o kadar düzgün gitmediğinde nedenini anlamak yardımcı olabilir.

Teknoloji değiştikçe ilerlemeye devam ediyor. Web tasarımcının neden sitenizi değiştirmesi gerektiğini biraz anlamak yardımcı olabilir.

İşletmeler ve web geliştiricileri, Google güncellemelerine, trend tasarımlara ve daha fazlasına ayak uydurmak için tasarımlarını her zaman yeniden düşünmekte ve değişiklikler yapmaktadır. Teknik meselelerin püf noktasını anlamak için başka dinamikler de bulunur. Eğer en iyi web tasarım firmasını veya en iyi mobil uygulama geliştirme firmasını arıyorsanız web tasarım dillerinde temel bilgi düzeyiniz burada daha da önemli bir hale gelir.

En Çok Kullanılan Diller

Geliştiricilerin seçebileceği pek çok web tasarım dili mevcuttur. En çok kullandıkları dillerle daha rahat ederler. Tercihleri, farklı dilleri kullanma deneyimlerine dayalı olarak zamanla oluşur.

HTML

HTML web sitenizin katmanlarını ve temel yapısını oluşturur. Bu dil dinamik bir dildir ve az kod yazarak çok güzel siteler oluşturmanıza olanak sağlar. HTML web sitesinin başlangıç noktası olarak kullanılır ve statik sayfalarınızın çoğunun temelini oluşturur. Bu dili daha iyi anlayabilmek için web sitenizi bir arada tutan bir iskelet olarak düşünebilirsiniz.

CSS

CSS geliştiricilerin web sitesine stil verebildikleri bir dildir. Stil Sayfası Dili sitenizin nasıl görüneceğini tanımlar. CSS HTML ile birlikte kullanılır ve sitenize renkler, arka planlar, katmanlar, font büyüklükleri gibi şeyler eklemek için kullanılır. Web siteniz oluşturulurken kullanılan bu dil tasarımcıların kullandıkları temel dillerdendir

Java

Java en popüler web programlama dillerinden biridir. Web site içeriği, oyunlar, uygulamalar ve yazılımlar geliştirmek için kullanılır. Mesela Android uygulamalarında en çok kullanılan dildir. Araştırmalar gösteriyor ki Java 15 milyon cihaz üzerinde o veya bu şekilde kullanılmaktadır. Java dili portatiftir ve çeşitli yazılım platformlarında çalışabilir.

JavaScript

JavaScript temel olarak web programlamada kullanılır. Web yazılımcıları bu dili web sitelerine interaktif bileşenler eklemek için kullanır. Kullanıcı katılımı işiniz için önemlidir ve web geliştiricinizin tasarımınıza JavaScript öğelerini dahil etmesi gerekir.

Python

Python kullanması ve çalışması en basit dillerden biridir. Python, temelde herhangi bir web sitesi ihtiyacı için bir çerçeve oluşturabilir. Bu dil basit bir betik yapısı kullanır ve geliştirici kendini kullanıcılara daha iyi ifade edebilir. Bu dili kullanan bazı tanıdık sitelerin başında Pinterest ve Instagram gelir.

SQL

Sql web siteniz büyük boyutta verilerle uğraştığı zaman kullanılan bir veri tabanı sorgu dilidir. Sql kullanımı farklı veri tabanlarındaki kayıtları bir araya getirmenize web sitenizin hedef kitlesine sunmanıza olanak sağlar. Bu dil tek başına kullanılmaz; bunun yerine, müşteri veritabanınızdan ve web sitesi geliştirmenizden en iyi şekilde yararlanmak için başkalarıyla eşleştirilir.

PHP

PHP genellikle yoğun veriler barındıran web sitelerinde ve uygulama geliştirilmesinde kullanılır. Açık kaynak kodlu bir dildir ve işinize ve web sitenize kolayca uygun hale getirilebilir. Wordpress ve Facebook gibi büyük web siteleri verilerini yönetmede ve işlemede PHP kullanırlar.

.NET

.NET ( dotnet olarak okunur ) web'den mobil uygulamalara ve Windows tabanlı uygulamalara kadar çok çeşitli uygulamalar geliştirmek için kullanılabilecek programlama yönergeleri sağlayan bir çerçevedir. .NET çerçevesi pek çok programlama dili ile birlikte kullanılabilir bunlar arasında C# VBNET, C++ ve F# gibi diller bulunmaktadır. .NET, basit ve karmaşık veri yapılarını destekleyen çok sayıda önceden tanımlanmış sınıf kitaplığı (önceden yazılmış kod) koleksiyonuna sahiptir.

Angular

Angular, Google'daki Angular Ekibi ve bireyler ve şirketler topluluğu tarafından yönetilen TypeScript tabanlı bir açık kaynaklı ön uç uygulama platformudur. Angular , AngularJS yi yazan takım tarafından tamamen yeniden yazılmıştır. Angular web uygulamalarını yazmayı kolaylaştıran bir platformdur. Angular, geliştirme zorluklarını çözmek için bildirime dayalı şablonları, bağımlılık enjeksiyonunu, uçtan uca araçları ve entegre en iyi uygulamaları birleştirir. Angular geliştiricilere webde, mobilde, ve masa üstünde çalışan uygulamalar yapmasına yardımcı olur.

Neden Bazı Diller Diğerlerinden Daha İyi Çalışır?

Aslında hiçbir dil diğerinden daha iyi değildir. Sadece bazı görevlerde diğerlerinden daha iyi performans verirler. Web geliştiricinin göz önüne aldığı hangi dili ve kodlama metodunu seçeceğine dair anahtar faktörler vardır. Bu faktörlerden bazılarını aşağıda açıklıyoruz.

Dışavurumculuk

Dışavurumculuk bir dilin ne kadar kolay, kullanılabilir ve yazılabilir olduğu üzerine dayanır. Dilin üretkenliği web sitenizin ne kadar dışa vurumcu olacağını belirler. Bir dilin kullanımı ne kadar kolay olursa o kadar daha fazla zaman web sitenize içerik eklemeye ayrılabilir. Etkileyicilik, mevcut koda eklemenin ne kadar kolay olduğu ile ilgilidir. Bir geliştirici, web sitesini büyütmek veya güncellemek için kodu nasıl genişleteceğini düşünmek için çok fazla zaman harcamak zorunda olmadığı bir dil kullanır.

Güvenilirlik

Dilin ve kodun güvenilirliği önemlidir. Web sitenizin fonksiyonelliği onun ne kadar güvenilir olduğuna dayanmaktadır. Kodun bir diğer görevi de web sitenizi ve müşterilerinizi korumaktır. Güvenilir kod kolayca test edilebilir ve bakımı yapılabilir. Bir geliştirici kodu yeniden yazarken onu tarayabilmeli ve web sitesinin ne kadar güvenilir olduğu hakkında fikir sahibi olabilmelidir.

Performans

Bir web geliştiricisi için bir iş sitesi açarken çok önemsediği bir faktördür. Sitenizin alacağı trafik miktarını ve kullanıcıların web sitenizi ziyaret ederken ne tür etkinlikler yapacaklarını dikkate almaları gerekir. Farklı sunucular ve tarayıcılar için kolay optimizasyon arayacak ve kodun bir ziyaretçinin web sitesinde geçirdiği süre boyunca tutarlı bir şekilde çalışacağından emin olmak isteyeceklerdir.

Temel Kavramları Bilin ve Web Tasarımcınıza Yol Gösterin

Yeni başlayanların kodlama temellerini öğrenmelerine ve web tasarım hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmelerine yardım edebilecek pek çok online içerik bulunmaktadır. Bir işletme sahibi veya kodlama dillerini anlama konusunda genel bir ilgisi olan biri olarak, yukarıdaki örneklerin temel bir anlayışı uzun bir yol kat edebilir.

Web tasarımcılar ve geliştiriciler çoğumuz için birer büyücü gibi görünebilirler. Ancak bundan daha fazlası, onlar sanatçıdır ve diğer sanat formlarından farklı olarak biçim ve işlev birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır. Kodlayıcılar, sitelerin iyi performans göstermesini ve işletmeler ve müşteriler için iyi görünmesini ister. Sizin için iyi çalıştığında, onlar için de iyi çalışır.