2020'de web tasarım trendleri

2020'de web tasarım trendleri

Değişim eğlenceli bir şeydir. Süreklidir ve kaçınılmazdır. Ancak bir gecede gerçekleşmesi şart değildir. Zamana yayılarak gerçekleşir. Web tasarım için de durum aynıdır. Kaliteli bir şarap gibi her gün, her ay, her yıl web tasarım endüstrisi de değişim gösterir. Bu değişim her zaman fark edilir olmayabilir. Ancak değişmeye devam eder. Buna ayak uyduramayanlar da geride kalmaya mahkumdurlar.

Web tasarım endüstrisinin milyon dolarlık sorusunun sıklıkla “Sırada ne var ?” olması pek de şaşırtıcı değildir. 2020 yılı için de bu sorulardan 10 tanesi ve cevapları yazımızın devamında bulunmaktadır.

1. Beyaz boşuklu, basit ve minimalist web tasarım

Minimalist tasarım 100’lerce farklı insanda 100’lerce farklı anlama gelebilir. Ancak sıklıkla kullanıldığı anlam, beyaz boşlukların kapsamlı olarak kullanılması ve hiçbir sayfa içi elementin görsel hiyerarşideki bütünlüğü bozacak şekilde ön plana çıkmamasıdır. Renk paleti kısıtlı bir şekilde kullanılır. İçerik sayfa içerisinde büyük bir boşluk içerisinde kendisine yer bulur. Web tasarım öğelerinin az kullanılması sayfa hızını da arttırır özellikle mobil cihazlarda çok verimlidir.

2. Yapay zeka ve bağlamsal teknoloji

Yapay zeka günümüzde pek çok endüstriyi etkilemiştir, web tasarım endüstrisi de bunların dışında değildir. Bu işin iki temel katmanı vardır.

İlki, bazen adından “yapay tasarım zekası” olarak bahsedilen bir fikir vardır. Bu web tasarımının otomatik olarak yapıldığı bir ortamdır. Web tasarımcıya daha fazla zaman ve özgürlük kazandırarak yaratıcılığını arttırır. Bu teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor ve buna uyum sağlayabilen tasarımcıları bir adım öne taşıyacaktır.

Ancak yapay zeka ve otomasyon aynı zamanda bağlamsal teknolojiyi de beslemektedir. Bu teknoloji kullanıcı davranışlarını ve mevcut durumu yorumlayarak web sitenizin daha fazla insan hissettirmesini sağlayabilir.

Bağlamsal teknoloji pek çok forma girebilir. Ancak, özünde, koşullara göre kullanıcıya özel bir deneyim yaratmak vardır. İçerik ve web tasarım günün farklı saatlerine göre farklılık gösterebilir, bu koşullara konum, kullanıcının ana dili, işletim sistemi ve yüzlerce başka şey eklenebilir.

İkinci olarak yapay zeka kendisini chatbot ( konuşma robotu ) olarak gösterebilir. 7 gün 24 saat site ziyaretçilerine asistanlık yapabilir. Evet konuşma robotları hala duygulardan yoksundurlar ancak git gide daha sofistike bir hal almaktadırlar.

3. Ses

Ses teknolojisi de hızlıca büyüme gösteren başka bir trenddir. Akıllı asistan hoparlörler gibi evimizde görmeye artık alışkın olduğumuz cihazlar bu teknolojinin sonucudur. Şuanda Siri ve Alexa’nın çağında yaşıyoruz. Ses kontrolcüleri bizim dostumuz haline geldiler ve geçtiğimiz birkaç yılda dijital deneyimlerimizi önemli ölçüde değiştirdiler. Web tasarım da bu trendin etkisi dışında kalmış değildir. Gelecek dönemde web sitesi içinde sesle yönlendirmeleri ve sesle alışveriş yapmanın keyfini süreceğiz.

4. 3 Boyutlu modellemeler

Yeni bir trend her zaman “yeni” olmayabilir. 3 boyutlu modelleme de 2020’de bu trendlerden biri olma yolunda ilerliyor. 2020’de daha çok web tasarım içinde 3 boyutlu modellemeyi göreceğimize inanıyoruz. Bu zamana kadar çok fazla görülmemesinin sebebi maliyetinin yüksek olması idi. Ancak 2020’li yıllarda bu maliyetlerin düşeceği ve web tasarım içinde 3 boyutlu modellemelere daha çok yer verileceği öngörülmektedir.

Spor mega markası Adidas web sitelerinde 3 boyutlu modellemelere 2019’da yer vermiştir. 3 Boyutlu modellenmiş ürün ekran üzerinde yavaşça dönmektedir ve kullanıcı Mouse ve scroll yardımıyla bu 3 boyutlu modeli hareket ettirebilmektedir.

Tabi ki böyle bir eklentinin web sitesinin yükleme sürelerini nasıl etkileyeceğinin göz önünde tutulması gerekmektedir. Özellikle mobil cihazlarda bu durum büyük önem arz etmektedir. Ancak gene de bu teknolojinin kısmen de olsa web tasarımda kullanıldığını görmek heyecan vericidir.

5. Kullanıcı odağı.

Söyleme gerek bile olmasa da gene de değinmek gerekirse bir web sitesinde en önemli kişi kullanıcıdır. Bir çok web tasarımcı kullanıcıya odaklanmanın 2020’lerde daha fazla olmasını beklemektedir. 2020’lerde göreceğimiz en büyük web tasarım trendi kullanıcıya odaklanmak olacaktır.

Web tasarımını yaparken şireketin, kullanıcının görmesini umduğu şeyleri yayınlamak yerine kullanıcının sitenize gelerek ne aradığını veya neyi çözmeye çalıştığını düşünmek artık daha fazla önem arz etmeye başlamıştır.

6. Flat ( düz ) tasarımın sonu mu?

Flat web tasarım 2000’lerde başladı ve minimalist, basit, blok renklerin kullanıldığı bir hal aldı. 2010’ların başlarında sektörde dominant trend halini aldı. Bir endüstri standardı olmasına rağmen eleştirilerden kendini kurtaramadı. Ve sektördeki bazı web tasarımcılarına göre artık tahtan inme vakti yaklaşıyor.

Kullanıcı tarafından test edildiğinde sayısız sorun olduğu kanıtlanan düz tasarım, sarkaçın diğer yöne dönmesi ile iki uçtan bir melez oluşturacak.

7. Engelliler için erişebilirlik.

Erişebilirlik çok mükemmel bir trend gibi görünmese de oldukça önemli bir web tasarım trendidir. Diğer bir deyişle web tasarımın herkes için yapılmasıdır. Bu durum web tasarım dünyasında birincil öncelikli bir hal almıştır.

Erişebilirliğin yükselişte olan bir web tasarım trendi olmasının iki sebebi vardır. Birinci olarak Amerika gibi ülkelerde özellikle perakende satış, yemek servisi, oteller , hava yolları gibi sektörlerde erişilebilirliğe önem vermeyen web sitesi sahibi firmalar dava edilmişlerdir. İkinci olarak ise firmaların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında web tasarımda erişilebilirliğe verdikleri önem artmıştır.

8. Veri Toplamak

Yıllardır, insanlar 'yeni petrol' olan verilerden bahsediyorlar. Ancak şimdi bu verinin kullanımıyla ilgili yazımızda da daha önce bahsettiğimiz bağlamsal teknolojiler gibi yenilikler ortaya çıkmaktadır. İnanıyoruz ki 2020’de toplanan bu data ve bunun işlenmesi web tasarıma bambaşka bir yön verecektir. Hangi sektörde olduğumuzun bir önemi yok kullanıcı datasının toplanması her geçen gün daha önemli bir hal alacaktır.

Daha fazla işlevsellik ve arayüz testi gerçekleştirerek, kullanıcıların web tasarımlarında nelere en iyi tepki verdiğini görebilir ve taklit edebiliriz. Web siteleri kullanıcı davranışları etrafında tasarlanmaya başlanacaktır.

9. Mikro Etkileşimler

Micro etkileşimler , bazen adından kullanıcı arayüzü animasyonları olarak da bahsedilir, web tasarımda göreceli olarak yeni fenomenlerdir. Bunlar minik tasarım elementleridir ancak web tasarımda büyük rol oynarlar. Pek çok insan önümüzdeki dönemde mikro etkileşimlerin öneminin daha da artacağı görüşündedir.

Mesela dosya yüklediğinizde bir durum çubuğunun %0 dan %100’e gittiğini görürsünüz işte bu bir mikro etkileşimdir. Yada bir düğmenin üzerine mouse ile geldiğinizde renginin değiştiğini ve düğmenin üstündeki minik ikonun büyüdüğünü görebilirsiniz işte bu da mikro etkileşime başka bir örnektir. Başka bir örnek e-ticaret sitelerinden verilebilir. Sayfa üzerinde kaydırma çubuğu ile gezinirken bir ürünün üzerine Mouse ile gittiğinizde sepete ekle butonun yerinde zıpladığını görebilirsiniz işte bu da mikro etkileşim örneklerinden birisidir.

Mikro etkileşimler kullanıcıya yapmak üzere olduğu şeyi hissettiren minik ayrıntılardır. Bir web sitesine hayat verebilirler. Kullanıcı anlık olarak geri bildirim alır ve duygusal onaylanma hisseder.

1. Arttırılmış gerçeklik

Arttırılmış gerçeklik bir süredir piyasada bulunmaktadır ancak henüz bir patlama yapamamıştır. Bir çok insan bu patlamanın yakında gerçekleşeceğine inanmaktadır. Bu teknolojinin kullanım alanı oldukça geniş ve çeşitli olarabilir.

Mağazalar ve markalar web sitelerine bu teknolojiyi entegre ederek müşterilerinin sanal olarak elbise, takı , makyaj malzemesi gibi şeyleri üzerlerinde denemelerine imkan sağlayabilirler yada ofis veya evlerine mobilya siparişi vermeden önce bu teknoloji ile bunların mekanlarında nasıl durduğuna bakabilirler.